Fotoaparát Olympus OMD-EM10 aneb prcek na scéně

Olympus OMD-EM10 je fotografický přístroj, který se řadí mezi takzvané digitální bezzrcadlové fotoaparáty s výměnnými objektivy. Jedná se o verzi, která se vyznačuje kompaktními rozměry. (Vlajkovou lodí  je Olympus OMD E-M1, který je o něco větší.) Celý koncept Olympusu OMD vychází z řad kinofilmových SLR(Single lens reflect ) zrcadlovek OM, které se v minulém století řadili mezi špičku fotoaparátů té doby.

omd_om

 

Obr.  1: Porovnání vzhledu OMD a OM

Úžasný fotoaparát

OMD se vyznačuje především svoji nízkou hmotností i velikostí. 350g na takovýto přístroj je opravdu mála hmotnost. Kvalitu přístroje také dokazuje jeho snadná použitelnost či robusní konstrukce, která je zhotovena z hořčíku.  Fotoaparát vlastní bajonet, na který se dají zasunout objektivy typu micro fourt third (zkr. m4/3), které do doby, než přišlo OMD, používaly jejich kompaktní fotoaparáty řady E-PL. Hlavní výhodou těchto objektivů jsou malé rozměry, které právě dovolili zkonstruovat takto malý fotoaparát a zároveň díky tomu konkurovat dnešním profesionálním zrcadlovkám. Další konstrukční zajímavost je interní výsuvný TTL blesk, který pro focení za horších světelných podmínek (např. místnost) je dostačující. Pro profesionálnější povahy se zde, ale nachází i sáňky, které slouží pro zasunutí externích blesků řady Olympus FL.

Co se týká snímače, v tomto zařízení nalezneme 16 Mpx  4/3 Live MOS senzor, který dokáže maximální citlivost ISO 25600 ASA. Tento snímač ma crop factor 2x (násobek potřebný pro dosažení velikosti kinofilmového políčka). Fotografie si z tohoto přístroje můžeme prohlédnout na výklopné obrazovce, která se nachází na zadní straně fotoaparátu. Jedná se o OLED výklopný dotykový 3. palcový display, který má přes 1 milión pixelů rozlišení a může se překlopit až o 80 stupňů. Má funkci Live View, díky kterému vidíme hned, co fotíme a přitom ho můžeme použít dotykově pro zaostřování. Pro ty, které nebaví fotit pomocí obrazovky, má fotoaparát zabudovaný hledáček v podobě tzv. elektronického hledáčku (EVF – electronic view finder), kdy nahradí zrcátko malý display, umístěný uvnitř hledáčku. V tomto přístroji má rozlišení 1,44Mpx a má dokonce 100% pokrytí fotografické scény, který nemá většina dnešních fotoaparátu. Normálně se pokrytí pohybuje okolo 95-99%. V tomto je také tento přístroj unikátní.

oly_om-d_e-m10_silver01_zpsd15e3c4b

Olympus OMD-EM10 převzal z řady EM1 jeho kvalitní 3 osou stabilizaci, která prozatím nemá žádnou výraznější konkurenci na trhu s komerčně dostupnými fotoaparáty. Díky ní můžeme použít fotoaparát i při nízkém osvětlení a stejně získáme kvalitní zaostřené fotografie. V zásobě má mnoho režimů focení, od plně manuálního, až po přednastavené scénické režimy. (např. ohňostroj, portrét aj.) Můžeme zde najít i různé filtry pro dosažení toho správného snímku (ČB, sépie a mnoho dalších) Fotoaparát umožňuje ukládat snímky v různých, dnes už běžně dostupných, formátech RAW, JPGE. Specialitou je formát MPO, který označuje stereoskopické (3D) zobrazení fotografií vytvořené digitálními fotoaparáty.

Jako další zajímavost nabízí tento fotoaparát připojení přes WiFi s např. mobilem, díky kterému lze fotoaparát následně ovládat či rovnou stahovat fotografie pro okamžité zpracování. Tato funkce se bezvadně hodí pro reportážní fotografy, kteří potřebují okamžitě poslat právě vyfocené fotky do redakce. Další rozšíření je ve funkci nahrávání videa. Tento přístroj dokáže natáčet video v rozlišení FullHD se snímkovací frekvencí 30sn./s a díky už zmiňované 3osé stabilizaci bude vytvořené video plynulé. O následné zpracování fotek i videa se postará procesor TruePic VII který zajistí nejkvalitnější zpracování obrazu.

Napsat komentář