Materiály pro výrobu dřevěných zahradních lehátek

Dřevěný zahradní nábytek má své věrné a nadšené příznivce. Není se čemu divit, tento krásný přírodní materiál je odolný, tvárný a svým nadčasovým vzhledem se hodí do téměř každé zahrady. Stejné je to i se zahradními lehátky, u kterých je dřevo stále oblíbenou a vyhledávanou výrobní surovinou.

Jaké zahradní lehátko zvolit?

Dřevěné zahradní lehátko má cenu, která se odvíjí nejen podle náročnosti jeho zpracování, ale také podle druhu dřeva, které je k jeho výrobě použito. Obecně přitom platí, že tvrdá dřeva jsou dražší než dřeva měkká.

Z tuzemských druhů měkkých dřev se k výrobě zahradních lehátek nejčastěji používá smrkové, borovicové nebo luxusnější modřínové. Mezi tvrdá dřeva patří jasan, akát, jilm, buk a dub. Některé druhy dřev procházejí zušlechťovacím procesem, kterým se získává materiál s ještě lepšími vlastnostmi. Např. zušlechtěné akátové dřevo se nazývá rotimber.

Jaké jsou výhody rotimberu?

Speciálně zušlechtěná varianta akátového dřeva původem ze severní Ameriky, tzv. rotimber, se již zabydlel i u nás v Evropě. Je podstatně tvrdší a odolnější vůči povětrnostním vlivům než ostatní běžně používaná dřeva pro výrobu zahradních lehátek. Skvěle odolává vlhkosti a mechanickému poškození, a svojí elasticitou a tvrdostí předčí dokonce i oblíbený teak.

Z exotických druhů dřev, která se pro výrobu lehátek využívají, lze jmenovat bambus, ratan, teak nebo eukalyptus. Bambus velmi špatně odolává vlhkosti, hodí se proto spíše pod krytou pergolu, terasu nebo do interiéru, například do zimní zahrady. Ani ratan, přestože je odolnější než bambus, by neměl být dlouhodobě ponecháván na přímém slunci nebo déletrvajícím dešti.

Jiná situace panuje u teaku. Toto mimořádně tvrdé dřevo je bezúdržbové a díky vysokému obsahu přirozeně se vyskytujících olejů odolává rozmarům počasí i v neošetřeném stavu. Přesto se doporučuje pravidelně ho natírat speciálním olejem na teakové dřevo, jinak po čase získá typickou šedivou patinu. Teak se pěstuje na plantážích v Indii a v Indonésii a jeho pořizovací cena není právě nízká. Pokud byste si rádi dopřáli kvalitní teakový zahradní nábytek, a přitom ušetřili, zvolte tzv. eco teak, který se vyrábí z teakové dřevní hmoty. Oproti masivu je lehčí a může vykazovat určité rozdíly v zabarvení, jinak ale disponuje stejně skvělými vlastnostmi jako klasický teak.
Dřevěné zahradní lehátko

Péče o dřevěná lehátka

Jak jsme už zmínili, dřevěný zahradní nábytek (a to nejen ten teakový) je třeba pravidelně natírat vhodným olejem určeným na dřevo. Díky tomuto nátěru pak budete moci svá zahradní lehátka nechat bez obav venku pod širým nebem i na mírném dešti nebo naopak na prudkém slunci. Dřevo olejovým nátěrem nepřichází o svůj krásný přírodní vzhled a stále může dostatečně dýchat, takže nedochází k jeho popraskání. Před tímto ošetřením je však důležité, aby bylo dřevěné lehátko zcela suché, suché a zbavené prachu i nečistot. Před nátěrem ho proto očistěte hadříkem, smetáčkem, v případě většího znečištění třeba i brusným papírem.

Starejte se pravidelně o své dřevěné zahradní lehátko, díky tomu Vám bude spolehlivě sloužit po mnoho sezón!

Napsat komentář