K čemu slouží fotografické filtry

V dobách, kdy kraloval klasický film, byly foto filtry nedílnou součástí každého zapáleného fotografa. A i navzdory digitalizaci a možnostem úprav v počítačových programech, jsou stále populární.

Jaké jsou nejčastější druhy?

UV filtr

Moderní digitální fotoaparáty mají UV filtr chránící snímač již od výrobce. Tak proč si pořizovat příslušenství, jehož účelem je eliminace ultrafialového spektra světla? Protože chrání přední člen objektivu, nesnižuje jeho světelnost a nemá negativní vliv na kvalitu fotografií.

Polarizační CP-L filtr

Jak vyplývá z názvu, slouží k filtraci polarizovaného světla. Eliminuje nežádoucí odlesky, a proto by neměl chybět ve výbavičce fotografa – krajináře, ale také produktového fotografa. K mání jsou dva typy polarizačních filtrů – lineární a cirkulární, přičemž v oboru digitální fotografie jsou praktičtější cirkulární filtry. A ačkoliv jsou možnosti těchto filtrů při snímání některých povrchů omezené, v současné době je nelze naplno nahradit žádným softwarem.

Neutrální neboli ND filtry

Jak snížit množství světla procházející přes objektiv? Použijte ND filtr! Tím, že ubere světlo rovnoměrně po celé ploše, simuluje vyšší clonové číslo. ND filtry jsou nepostradatelnými pomocníky vždy, když potřebujeme prodloužit expoziční čas nebo maximální zaclonění. Příkladem budiž focení tekoucí vody za prosluněného počasí. Tyto typy filtrů lze kombinovat s polarizačními filtry a dosáhnout tak zajímavých výsledků.

photo-1430740537271-3448563a1a7e

Napsat komentář